Pakujemy bez plastiku

Czas realizacji zamówień: 2-7 dni

Szybka wysyłka za darmo od 150 zł

Koreański Sekret

Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy w pigułce. Czym czyścić twarz?

Codzienne oczyszczanie twarzy stanowi jeden z filarów prawidłowej pielęgnacji skóry. Dokładne usuwanie zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia (m.in. pot, smog, zanieczyszczenia), a także całodniowego makijażu zapobiega pojawianiu się niedoskonałości cery i przedwczesnemu starzeniu się skóry. Odpowiednio przygotowana skóra będzie mogła przyjąć bogactwo substancji aktywnych pochodzących z kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Nie bez powodu Azjatki są pionierkami w dziedzinie wieloetapowego rytuału oczyszczania twarzy – ich cery wyglądają promiennie i świeżo, a koloryt jest ujednolicony. Na czym polega ich sekret i czego możemy się od nich nauczyć jeżeli chodzi o oczyszczanie twarzy?

Jak często najlepiej myć twarz?

Oczyszczanie twarzy kojarzy się przede wszystkim z rytuałem wieczornym, w którym bardzo dużą uwagę poświęca się usunięciu resztek nałożonego makijażu. Należy jednak pamiętać, że nocą, gdy skóra ulega regeneracji, gruczoły łojowe produkują sebum, a skóra może się pocić. Ponadto podczas snu cera ma stały kontakt z pościelą i poduszką, na których gromadzą się mikroorganizmy, a także kurz i zanieczyszczenia odkładające się z powietrza. Te wszystkie czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję cery, dlatego tak istotne jest oczyszczanie twarzy także rano przed aplikacją kremu do twarzy. Dzięki temu zostanie usunięta warstwa wieczornych zabrudzeń.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – sekret koreańskiej pielęgnacji

Spopularyzowany koreański zabieg oczyszczający twarz polega na podejściu do oczyszczania w dwóch krokach. Pierwszym z nich jest usunięcie wierzchniej warstwy zanieczyszczeń, kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych przy pomocy produktu olejowego – olejku lub masła do demakijażu, który zgodnie z zasadą „olej rozpuszcza olej” doskonale rozpuści nawet największe zanieczyszczenia. Do usunięcia tłustego filmu z twarzy stosuje się krok drugi, a mianowicie mycie twarzy przy pomocy produktów na bazie wody, takich jak pianka, żel czy emulsja do mycia.

Alternatywą dla tej metody jest zastosowanie kosmetyku olejowego zawierającego w swoim składzie emulgator (związek chemiczny, który daje możliwość powstania emulsji). Taki produkt w kontakcie z wodą tworzy mieszaninę, którą można usunąć z twarzy bez potrzeby użycia dodatkowego produktu myjącego. Tego typu produkty bardzo często można znaleźć pod nazwą „olejki myjące”.  

Ogromną zaletą tej metody jest jej niezwykła skuteczność. Bez problemu poradzi sobie nawet z najmocniejszym makijażem. Skóra stanie się bardziej odżywiona i nawilżona, a przy tym wygładzona i uelastyczniona. Z czasem posiadaczki cery z tendencją do przetłuszczania się mogą również zauważyć zmniejszenie wydzielania się sebum. Duży wybór produktów do dwuetapowego oczyszczania znajdziesz: tutaj.

Etap I – olejki myjące

Oleje zastosowane w produktach olejowych są bardzo delikatne dla naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka, w związku z czym mogą być z powodzeniem stosowane przez wszystkie typy cery. Aby dobrać odpowiedni produkt olejowy, warto sprawdzić, jakie oleje zawiera dany produkt. W zależności od ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych (Omega-3 oraz Omega-6) można wyróżnić podział olejów na oleje nieschnące, półschnące i schnące.

a. Oleje nieschnące – są najgęstszymi olejami. Ich zbyt duża ilość może przyczyniać się do powstawania zaskórników, dlatego szczególną uwagę należy na to zwrócić przy cerach tłustych i problematycznych. W olejach nieschnących można znaleźć do 20% kwasów tłuszczowych nienasyconych. Do takich olejów zalicza się m.in. olej kokosowy, olej makadamia czy olej z awokado.

b.  Oleje półschnące – posiadają konsystencję na pograniczu olejów schnących i nieschnących. W ich składzie znajduje się od 20 do 49 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie pozostawiają tłustego filmu na powierzchni cer tłustych. Do tej grupy należą m.in. olej migdałowy, olej arganowy czy olej z pestek moreli.

c.  Oleje schnące – cechują się przyjemną i bezproblemową aplikacją. Bardzo szybko się wchłaniają, dlatego nie pozostawiają na skórze tłustej i lepkiej warstwy. W ich składzie występuje ponad 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tej kategorii można znaleźć m.in. olej lniany, olej konopny czy olej z czarnuszki.

Do pierwszego kroku pielęgnacyjnego oczyszczania świetnie sprawdzi się PURITO From Green Cleansing Oil zawierający mieszankę 5 drogocennych olejów, m.in. oliwę z oliwek i olej jojoba, które dbają o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia cery. Kosmetyk może być z powodzeniem stosowany przez wegan. Pozostawia skórę oczyszczoną, a także zadbaną. 
Masz ochotę przetestować inną formę produktu olejowego? Marka Banila wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom i prezentuje BANILA CO Clean It Zero Super Size Sorbetowy olejek myjący. Poza swoją innowacyjną formą kryje on w środku witaminę C oraz E, a także oraz ekstrakt z papai, który dodatkowo delikatnie złuszcza martwy naskórek. Skóra po jego zastosowaniu jest oczyszczona, a jednocześnie rozświetlona. 
Jesteś fanką maseł do zmywania makijażu? Koniecznie sprawdź HEIMISH All Clean Balm Nawilżający balsam do demakijażu. Zawiera on ekstrakt z kokosa i masło shea, które świetnie radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami. Dzięki zawartości naturalnych ekstraktów z irysa i frezji dodatkowo koi i nawilża. Produkt jest odpowiedni nawet dla cery wrażliwej.

Jeżeli natomiast pragniesz wypróbować olejek myjący, warto sprawdzić SKINFOOD Black Sugar Perfect Cleansing Oil, który stanowi bogactwo aż sześciu olejów roślinnych. Zawarty w nim czarny cukier dostarcza skórze dodatkowego delikatnego peelingu. To połączenie zapewnia dogłębne oczyszczenie, a także nawilżenie.

Etap II – produkty na bazie wody

Kosmetyki myjące na bazie wody mają za zadanie usunięcie nieprzyjemnej tłustej i lepkiej warstwy oleju wymieszanej z zanieczyszczeniami. Na rynku dostępnych jest wiele form produktów myjących w postaci pianek, mleczek czy żeli. Ich wybór powinien być podyktowany nie tylko osobistymi preferencjami, ale także rodzajem posiadanej cery:

a. Cera naczyniowa, wrażliwa – produkty powinny zawierać w swoich składach substancje łagodzące, nawilżające i delikatnie oczyszczające. W tym celu warto wypróbować produkt w formie pianki dedykowany skórze wrażliwej PYUNKANG YUL Cleansing Foam Delikatna pianka myjąca, który zawiera kwas stearynowy odbudowujący barierę hydrolipidową skóry, a także ekstrakt z korzenia Saposhnikovia Divaricata, mający za zadanie łagodzić i koić podrażnienia oraz działać przeciwalergicznie. Kosmetyk nie pozostawia uczucia ściągnięcia na twarzy.

Jeśli natomiast poszukujesz tradycyjnego żelu, warto wypróbować COSRX Advanced Snail Mucin Power Gel Cleanser Hipoalergiczny żel z ekstraktem z mucyny ślimaka, którego producent deklaruje hipoalegiczność i łagodność działania nawet dla cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Jego sekretnym składnikiem jest ekstrakt z mucyny ślimaka, znany ze swoich właściwości nawilżających, odżywiających oraz regenerujących skórę. Żel chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie opóźnia procesy starzenia się naskórka. Ponadto rozjaśnia przebarwienia, jak również wspomaga regulowanie pracy gruczołów łojowych. Produkt delikatnie oczyszcza i przygotowuje skórę na kolejne kroki pielęgnacyjne.

b. Cera mieszana, tłusta i problematyczna – tu najlepszym wyborem są produkty zawierające w swoim składzie składniki seboregulujące, delikatnie złuszczające, wyciszające zmiany skórne, a zarazem delikatnie oczyszczające.

Kosmetyk od IT’S SKIN MangoWhite Cleansing Foam Pianka z ekstraktem z mangostanu właściwego zapewnia nie tylko przyjemny zapach owocu mango, ale także zmniejszenie wydzielania się sebum dzięki zawartym w nim produktom fermentacji drożdży i bakterii. Dodatkowo ekstrakt z owocu mangostanu właściwego działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz rozświetlająco.

Przyjemne bąbelkowe doznanie zapewni Ci iUNIK Centella Bubble Cleansing Foam Pianka oczyszczająca z wąkrotą azjatycką stworzona na bazie hydrolatu z wąkroty azjatyckiej, z drzewa herbacianego oraz wyciągu z ryżu, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Produkt delikatnie oczyszcza cerę, jednocześnie jej nie podrażniając. Pozostawia skórę dodatkowo nawilżoną.
c. Cera sucha – należy poszukiwać w produktach substancji natłuszczających, nawilżających, a także łagodnie myjących.

Pianka do mycia twarzy A’PIEU Madecassoside Cleansing Foam Nawilżająca pianka oczyszczająca to propozycja o działaniu nawilżającym dzięki zawartości allantoiny. Obecne w składzie ekstrakty z alg i arniki wspierają walkę z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Kosmetyk nie podrażnia cery, pozostawiając ją oczyszczoną i ukojoną. Jeśli jesteś fanką zielonej herbaty, nie możesz przejść obojętnie obok BENTON Deep Green Tea Cleansing Foam Odświeżająca pianka z ekstraktem z liści zielonej herbaty, zawierającą kwasy tłuszczowe odbudowujące barierę lipidową skóry. Formuła wzbogacona o ekstrakt z wąkroty azjatyckiej regeneruje, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Kosmetyk skutecznie oczyszcza cerę, nie wysuszając jej.

Jak prawidłowo powinno przebiegać oczyszczanie twarzy?

Odpowiednio dobrany kosmetyk to połowa sukcesu, jednak należy pamiętać także o odpowiedniej technice oczyszczania skóry. Nieprawidłowa praktyka, tj. zbyt mocne pocieranie skóry czy nadmierne złuszczanie mogą skutkować uszkodzeniem bariery hydrolipidowej skóry. Najlepszym sposobem oczyszczania naskórka jest wykonanie delikatnego masażu przy jednoczesnym odczekaniu, aż produkty zaczną działać. Jeżeli uwielbiasz gadżety, na rynku jest dostępny szeroki wachlarz gąbeczek oraz szczoteczek, które umilą czas spędzony przed lustrem. Tak przygotowana skóra może z powodzeniem przyjąć kolejne kroki pielęgnacyjne. Więcej o wieloetapowej pielęgnacji Koreanek dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu Azjatycki sekret pięknej cery.

 
Wróć do góry